spacer.png, 0 kB

Menu

START
Szukaj
Deklaracja Członkowska TMMP
Nasz Patron
Wiem coś więcej o Poznaniu!
Hymn TMMP
Prelekcje Doktora Rezlera 2024
Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast
Informacje
Konkursy TMMP
Archiwum
Władze
Honorowi Członkowie
Prezesi TMMP
Statut
Rys historyczny
Wspomnienia o Tych, którzy odeszli
Chór im. Stanisława Moniuszki
Sekcja Folkloru
Księga Gości
Galeria
Dzieje Grodu Przemysła
Wystawa Jubileuszowa
Poznań zachowany w kadrze
Zaduszki AD 2023
Wyznania w Poznaniu
Klub Posnaniana
Zielony Poznań
Twój fyrtel
Znalezione w literaturze
Piszemy o Poznaniu
O nas w mediach
Przechadzka śladami Wiktora Degi
Uśmiechnięci poznaniacy

Logowanie






Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Logo TMMP

Logo TMMP

Prezydent C. Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Herb Miasta Poznania

Herb Miasta Poznania

Tłok pieczętny

Tłok pieczętny

Statystyki

Użytkowników: 41
Artykułów: 267
Adresów: 40
Odwiedzających: 1340922

Sonda

Jak oceniasz obecną kadencję władz naszego miasta?
 
Co uważasz za największy problem w naszym mieście:
 

Gościmy


spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
START arrow Dzieje Grodu Przemysła arrow Wkład Poznaniaków do kultury światowej. Część II - Mieszko I
Wkład Poznaniaków do kultury światowej. Część II - Mieszko I Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Mateusz Hurysz   

Streszczenie

Poznaniacy w kulturze światowej

"Przedmiotem kultury będzie wszystko to, co przyjmie czysty i szlachetny

skarbiec ludzkości, co odrzuci to znaczy, że nigdy nim nie było.

Historia nie raz pokazała, co przetrwało,

a co zginęło w czeluściach i mrokach przeszłości"

    Każdy kolejny numer będzie poświęcony jednej, wybranej postaci, która według przyjętych wcześniej kryteriów opisana zostanie w wieloraki sposób. Najważniejsze będą dwa pierwsze elementy, a mianowicie: dlaczego można uznać taką osobę za Poznaniaka i jaki wniosła ona wkład w kulturę światową. Trzecim będzie krótka, lub bardziej rozwinięta, nota biograficzna z wyodrębnionymi ciekawostkami, oparta tym razem nie na skomplikowanej procedurze badawczo-źródłoznawczej, lecz na dostępnych i popularnonaukowych opisach, ponieważ najważniejsze dla autora będzie wybranie oraz pokazanie tych postaci, które rzeczywiście zasłużyły się na tym polu, zaś pogłębienie ich życiorysów można znaleźć odwołując się do literatury. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli okaże się, że postać wymaga większego zaprezentowania autor dołoży starań, aby tak się stało. Oprócz tego zawarte zostaną ciekawostki, ikonografia oraz wykaz opracowań z podaniem źródeł. Poza tym każdy numer będzie zawierał na samym początku w górnym prawym rogu tzw. metryczkę osobową, która powinna już na wstępie osadzić daną postać przede wszystkim pod kątem epoki i wkładu integracji Europy. Cykl został tak przyjęty, że powinien być ułożony w sposób chronologiczny – od średniowiecza do współczesności. Niemniej to nie oznacza, że nie mogą nastąpić odstępstwa od tego schematu.

    Pierwsze zaprezentowane postacie są znane wszystkim Polakom, i to już od młodych lat życia i wczesnej nauki szkolnej. Mowa jest o pierwszym księciu Mieszku I i jego żonie Dobrawie, biskupie Jordanie oraz koronowanym królu Polskim Bolesławie I Chrobrym (Wielkim).

    Nie trzeba udowadniać, jaką rolę odegrali oni, na czele z Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym dla powstania, rozwoju i umocnienia pozycji młodego państwa polskiego. O tym powinno się zawsze pamiętać i należy liczyć, że edukacja szkolna oraz historyczna te wiadomości przekazują i utrwalają wśród społeczeństwa polskiego. Problem jest tylko tej natury, że niektóre informacje szybko są zapominane lub celowo, albo i nie, przemilczane.

    Dlatego też niniejszy cykl artykułów służy przypomnieniu wszystkim czytelnikom tych wielkich Polaków z uwypukleniem ich poznańskości, wkładu w kulturę światową, jako wzoru godnego do naśladowania.

    Misją historyka jest dostarczenia takich treści, które w z zgodzie z prawdą przyczynią się do przekazywania sztafety tych wartości historycznych, które powodują, iż tożsamość narodowa jest zachowywana i służy podnoszeniu kultury duchowej oraz wypełnianiu powołania niesienia fundamentalnych i niezmieniających się postaw, które można określić mianem człowieczeństwa.

    To człowieczeństwo zawiera w sobie pierwiastki cech przekazywanych z pokolenia na pokolenie, mające służyć w utrwalaniu kodeksu moralnego i wzoru kulturowego powodującego że człowiek odróżnia dobro od zła i w konsekwencji stoi na ich straży. Tylko trzeba pamiętać, iż jeśli zostanie to raz zaniedbane, może to spowodować reperkusje typu II Wojna Światowa, stąd musi być troska o zachowanie tych ponadczasowych osiągnięć umysłu ludzkiego.

    Skoro mowa jest o najstarszych dziejach państwa polskiego i o jego historycznym założycielu niezmiernie trudno jest udowodnić status księcia Mieszka I jako Poznaniaka. Nie znamy dokładnie jego daty urodzin, a co się z tym wiąże, tym bardziej miejsca. Również napotykamy na trudności związane z miejscem śmierci i jego pochówkiem. Co jest interesujące znamy, (jeśli wierzyć kronikarzowi Thietmarowi), dokładny dzień śmierci księcia Mieszka I, i to według przekazu 25 maja 992 r.

    Pierwszy władca i założyciel Polski został zaliczony w poczet Poznaniaków z racji jego działalności na ziemi wielkopolskiej i samego Poznania oraz faktu, że spoczywa na Ostrowie Tumskim. Nie jest wykluczone, że sam chrzest pogańskiego księcia odbył się nie gdzie indziej, ale właśnie w Poznaniu.

    Dlatego też ten wielki Polak powinien być szczególnie bliski każdemu sercu Poznaniaka…

      Mateusz Hurysz

Pełen tekst artykułu

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB