spacer.png, 0 kB

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Logo TMMP

Logo TMMP

Prezydent C. Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Herb Miasta Poznania

Herb Miasta Poznania

Tłok pieczętny

Tłok pieczętny

Statystyki

Użytkowników: 41
Artykułów: 267
Adresów: 40
Odwiedzających: 1355847

Sonda

Jak oceniasz obecną kadencję władz naszego miasta?
 
Co uważasz za największy problem w naszym mieście:
 

Gościmy


spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
START arrow Informacje
Informacje Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Krzysztof Gmerek   

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

 

zaprasza na wykład związany z 771. rocznicą lokowania Poznania na lewym brzegu Warty.

 

Kiedy zabudowano rynek? Który książę ma większe zasługi?

O sporach historyków i o własnym obrazie naszego Miasta opowie:

 

prof. dr hab. Tomasz Jurek

 

Poznań Przemysłów

 

Sala Bramy Poznania, wtorek 7 maja 2024 r., godz. 17:00.

 

Zapraszamy.


Zarząd Koła Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

przy Politechnice Poznańskiej

serdecznie zaprasza na wykład, pt.:

 

"Projektowanie dla starzejących się społeczeństw"

 

Prelegentami będą: dr hab. inż. arch. Agata Gawlak, prof. PP i dr inż. arch. Agnieszka Ptak-Wojciechowska.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 30 kwietnia o godz. 17:00, w sali 215 Budynku Budownictwa PP przy ul. Piotrowo 5.


Zapraszamy do udziału w przechadzkach po naszym MieścieZarząd Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

 

zaprasza na

 

SPOTKANIE Z KANDYDATAMI NA URZĄD PREZYDENTA MIASTA POZNANIA,

 

które odbędzie się we wtorek, 2 kwietnia 2024 r., o godz. 17:30,

 

w sali Jeżyckiego Centrum Kultury, ul. Jackowskiego 5/7.


Zarząd Koła Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa przy Politechnice Poznańskiej

 

serdecznie zaprasza wszystkich Członków i Sympatyków Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

 

na wykład

 

pt.: "Kolejowe mosty Poznania na linii E20".

 

Prelegentem będzie mgr inż. Marek Jusik.

 

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 marca 2024 r., w Budynku Budownictwa PP, sala 215, godz. 17:00.

 


Prezes

 

Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

 

prof. UEP dr hab. Filip Kaczmarek

 

oraz

 

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania

 

zapraszają na dyskusję wokół książki

 

100 lat Automobilklubu Wielkopolski (1923-2023). Między pasją a pożytkiem publicznym, pod redakcją Jaromira Jeszke.

 

Spotkanie w ramach cyklu "Forum PTPN" odbędzie się w dniu 26 lutego 2024 r., o godz. 17:30, w Sali Posiedzeń PTPN, przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu

 

Dzieje Automobilklubu Wielkopolski warte są uwagi nie tylko ze względu na kronikarski obowiązek udokumentowania stuletniej rocznicy jego powstania.

Znacznie ważniejsze wydaje się przekonanie, że działalność tego stowarzyszenia można potraktować jako swoiste studium przypadku, obrazujące zmienne historycznie funkcje i formy działania polskiego automobilizmu.

 

Link do publikacji

 


Zapraszamy Państwa na wystawę w Archiwum Państwowym, zatytułowaną Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. Podsumowanie działalności w 101. rocznicę powstania. Inauguracja wystawy odbędzie się w dniu 19 paździenika br., o godz. 13:00. Wystawa czynna będzie do 14 grudnia.Zapraszamy Członków i Sympatyków TMMP na wykład prof. dra hab. Tomasza Jasińskiego pt. "Impresje historyka wokół lokacji Miasta Poznania w 1253 r.", który odbędzie się w dniu 8 maja, poniedziałek, o godz. 18:00, w sali PTPN, ul. Mielżyńskiego 27/29.


Zapraszamy Członków i Sympatyków TMMP, a także wszystkich, którym nie jest obojętne to, co od ponad dwóch lat dzieje się w zakresie remontów, na spotkanie nt. "Inwestycyjny zamęt w centrum Miasta", poniedziałek, 3 kwietnia, godz. 16:00, Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, plac Kolegiacki 17.

W spotkaniu udział wezmą: Drugi Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Pan Jędrzej Solarski oraz Dyrektorzy właściwych Wydziałów.


Zapraszamy do udziału w przechadzkach po naszym MieścieW dniu 8 grudnia 2022 r. w Auli UAM odbyła się uroczystość Jubileuszu 100. Rocznicy powstania naszego Towarzystwa.

Z tej okazji Prezydent Poznania przyznał TMMP Srebrną Pieczęć Miasta Poznania oraz wystosował podziękowania, które w Jego imieniu przekazał Drugi Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski.


Zapraszamy na Konferencję naukową: "Od Franciszka Jaśkowiaka do Stanisława Nawrockiego. Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania w latach 1945-1990". Szczegóły


Zapraszamy do udziału w przechadzkach po naszym MieścieZapraszamy na Konferencję naukową "KAZIMIERZ RUCIŃSKI-NAGÓRNY i ZYGMUNT ZALESKI – WYBITNI OBYWATELE POZNANIA". Szczegóły


W J E S I E N N E J Z A D U M I E o Tych, Którzy odeszli w mijającym roku - 25.10.2021 r.


W dniu 19 października 2022 r. przypadła 80. rocznica śmierci Cyryla Ratajskiego, współzałożyciela i Patrona naszego Towarzystwa; Prezydenta Miasta Poznania, Jego Honorowego Obywatela; ministra spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, podczas II wojny światowej Delegata Rządu na Kraj.

Z tej okazji delegacja TMMP, Przewodniczący Rady Miasta, oraz Pierwszy Zastępca Prezydenta, złożyli kwiaty na grobie tego wybitnego Poznańczyka.

Cześć Jego pamięci!
Zapraszamy do udziału w Poznańskim Targu Dobra - SzczegółySzanowni Państwo,

rozpoczynamy cykl spotkań i warsztatów w ramach projektu "Teatr ślipiami meli i szczuna- przewodnik teatralny".

Projekt ma na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży klas 4-8 szkół podstawowych instytucję Teatru na podstawie najdłużej i nieprzerwanie działającego Teatru Polskiego w Polsce. Teatr Polski w Poznaniu z przesłaniem "Naród Sobie" pragnie, aby teatr i kultura teatralna była dostępna dla wszystkich - bez względu na wiek, niepełnosprawność czy miejsce zamieszkania – mówią inicjatorzy projektu.

Dlatego też, z pomocą dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych Poznania oraz powiatu poznańskiego, w towarzystwie wybitnych gości, pragniemy stworzyć "poradnik teatralny". Ma to być publikacja, która ułatwi najmłodszym zrozumienie istoty teatru oraz w sposób przystępny i zrozumiały odpowie na pytania: kim jest aktor, jaką rolę pełni garderobiana, oraz opowie, jak na przestrzeni 145 lat zmieniał się najdłużej nieprzerwanie działający teatr w Polsce. Uczestnikami projektu będą dzieci z klas 4-8 z dwóch szkół – Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi im. Bohaterów Monte Cassino w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnych w Strykowie.

Dzięki warsztatom powstanie przewodnik, ułatwiający zrozumienie istoty teatru, jako elementu kultury społecznej.

Dzięki współdziałaniu i warsztatom zakładamy, że dojdzie do integracji opartej na współdziałaniu młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i młodzieży pełnosprawnej, rozwiną się kreatywność i umiejętności twórcze, oraz przybliżona zostanie działalność teatralna i tematyka kulturalna – tłumaczą twórcy projektu.

Publikacja będzie kontynuacją Elementarza Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu.

Projekt współtworzony jest, i realizowany, z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania. Patronat medialny objęło Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Warsztaty odbędą się w dniach 11 oraz 18 września w Teatrze Polskim.

Finał projektu zaplanowany jest na dzień 20 listopada 2021.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.S Z A N O W N I   P A Ń S T W O

Przepraszamy i informujemy, iż planowany i organizowany przez nas od 20 lat Wieczór "W jesiennej zadumie o Tych, Którzy odeszli w mijającym roku", dzisiejszego wieczoru nie odbędzie się.

Z powodu pandemii postanowiliśmy przełożyć termin naszego „zaduszkowego” spotkania.

O nowym terminie informować będziemy poprzez media oraz na stronach internetowych naszej Biblioteki Kórnickiej oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Dziękujemy za pamięć o „Tych, Którzy odeszli...”

Poznań, poniedziałek 26 października 2020 r.


Informacja o oprowadzaniu po Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

 Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania oferuje Członkom TMMP, zainteresowanym eksponatami zgromadzonymi w MBP, oprowadzenie po ekspozycji. W posiadaniu MBP są m. in.: wagon pancerny wykorzystywany w Powstaniu Wielkopolskim, Achilles z armii gen. Stanisława Maczka, czołgi, transportery, limuzyny...

Dzięki prawdziwym magikom, pasjonatom, wiele eksponatów jest nadal "na chodzie".

W dobie epidemii istnieje możliwość oprowadzenia grupy liczącej 5 osób. Zwiedzanie zgodne z zaleceniami epidemiologicznymi: płyn odkażający, maseczka, odpowiednia odległość.

 Szczegółowe informacje można uzyskać od Pani Grażyny Arasimowicz, Przewodnika po MBP, która gotowa jest oprowadzić Państwa po tej ciekawej placówce, pod numerem telefonu 504-294-854.

Zapraszamy.


Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

ma zaszczyt zaprosić Państwa na otwarte spotkanie, poświęcone następującym tematom:


"Projekt nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego"; wyniki Konkursu przedstawi Pan Tomasz Łęcki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

oraz

"Dlaczego świętujemy Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a nie jego zakończenia?"; dwugłos historyka, dr. Marka Rezlera i filozofa, prof. Antoniego Szczucińskiego.

Zapraszamy Państwa w dniu 20 listopada (środa) o godz. 17:30, do Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania,

Plac Kolegiacki 17.

Wstęp wolny


Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego

oraz

Biblioteka Kórnicka Polskiej Akademii Nauk

mają zaszczyt zaprosić Państwa na Wieczór zatytułowany:

W J E S I E N N E J Z A D U M I E o Tych, Którzy odeszli w mijającym roku

Wieczór ten, (organizowany od 20 lat), poświęcony jest pamięci Tych, Którzy w szczególny sposób tworzyli „aktualną” historię Poznania, kreowali rzeczywistość Miasta, kontynuowali tradycje, tworzyli wokół siebie niezapomnianą atmosferę.

Wspominamy pamięć Osób reprezentujących różne grupy zawodowe, społeczne, towarzyskie: naukowców, profesorów, lekarzy, polityków, artystów, duchownych, rzemieślników, sportowców... W ciągu tych lat wspomnieliśmy niemalże 300 Osób...

Nie odczytujemy życiorysów, ale udało nam się przez te lata stworzyć piękny, wzruszający zwyczaj. Scenariusz niemal ten sam: jesienne kwiaty, świece, muzyka - tylko Bohaterowie inni - wracający we wspomnieniach bliskich i przyjaciół. Nie pojawiają się w życiorysowej chwale, ale w okruchu pamięci, w serdecznym wzruszeniu, w anegdocie. Często, znając ich „oficjalne” działania, dopiero we wspomnieniach dowiadujemy się o ich pasjach, nawykach, stosunku do życia. A wspominają Ich Przyjaciele i Znajomi: równie dziś znani i sławni.

Także i tego roku pożegnaliśmy wielu Poznaniaków. Pamięć niektórych z Nich wspominać będziemy podczas tego wyjątkowego Wieczoru. Wspomnimy pamięć m. in. Marszałka Stefana Mikołajczaka, restauratora Aleksandra Tecława, profesorów Andrzeja Kwileckiego i Macieja Serwańskiego, Michała Skalisza (żeglarz) i Stanisława Szafarkiewicza (koszykarz) Roberta Mirzyńskiego - Brama Poznania i E. Mielcarek - Towarzystwo Ochrony nad zabytkami, ks. Mariana Lewandowskiego - Muzeum Archidiecezjalne, prof. Jacka Łuczaka - Hospicjum Palium oraz Andrzeja Białasa.

Obecność Państwa na tym Wieczorze byłaby pięknym hołdem...

Zapraszamy zatem Państwa w poniedziałek 28 października br.,

na godz. 19:00 do Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu.

Wstęp wolny


Zapraszamy Państwa do udziału w IX Poznańskim Dniu Organizacji Pozarządowych i I Targach Podmiotów Ekonomii Społecznej. Szczegóły w linku.

Harmonogram.


 W dniu 2. września 2019 r. pożegnaliśmy na Cmentarzu Junikowskim Mariusza Czekaja, naszego Kolegę, Miłośnika Miasta Poznania, Członka naszego Towarzystwa, Kolekcjonera Posnanianów, serdecznego i miłego Człowieka, zaangażowanego w sprawy naszego Miasta.

Rodzinie oraz Przyjaciołom Zmarłego Zarząd TMMP składa najszczersze wyrazy współczucia.

Cześć Jego pamięci!


Relacja z uroczystości rozstrzygnięcia Konkursu Historycznego TMMP w roku szkolnym 2018/2019. Sponsorem nagród dla Laureatów tegorocznego Konkursu była firma Aquanet SA. Zapraszamy do udziału w grze miejskiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Auriculus.


Szanowni Państwo,

w imieniu Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania serdecznie zapraszam Państwa do udziału w wycieczce po obiektach przedsiębiorstwa Aquanet - starej i nowej przepompowni ścieków, które znajdują się przy ul. Garbary 120. W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie tychże obiektów, zapoznanie się z ich historią oraz faktami dotyczącymi funkcjonowania w służbie naszemu miastu.

Spotkanie odbędzie się w piątek 23 listopada - zbiórka o godz. 10:00, przed budynkiem starej przepompowni.

Ze względów organizacyjnych proszę o potwierdzenie swojej obecności do dnia 22 listopada na adres e-mail naszego Towarzystwa tmmp@poczta.fm, lub telefonicznie w naszym Biurze, tel. 618-528-529.

Z wyrazami szacunku Marcin Kanoniczak - Członek Zarządu TMMP


Szanowni Państwo,
mamy wielki zaszczyt zaprosić Państwa na Wieczór Wspomnień
„W J E S I E N N E J Z A D U M I E
o Tych, którzy odeszli w mijającym roku”.

Zapraszamy do Pałacu Działyńskich - Stary Rynek 78 w Poznaniu,
w poniedziałek 29 października 2018 r., na godz. 19:00.


Relacja zdjęciowa z uroczystości Jubileuszu 95-lecia TMMP - 14.12.2017 r.Zaproszenie na spotkanie z I Zastępcą Prezydenta Miasta Poznania Panem Mariuszem Wiśniewskim


W dniu 19 października 2017 r. przypadła 75. rocznica śmierci Cyryla Ratajskiego, współzałożyciela i Patrona naszego Towarzystwa; Prezydenta Miasta Poznania, Jego Honorowego Obywatela; ministra spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, podczas II wojny światowej Delegata Rządu na Kraj. Z tej okazji delegacja TMMP, Przewodniczący Rady Miasta, i w imieniu Prezydenta Wicedyrektor Gabinetu Prezydenta, złożyli kwiaty na grobie tego wybitnego Poznańczyka. Cześć Jego pamięci!


Zdjęcia


Szanowni Państwo,
mamy wielki zaszczyt zaprosić Państwa na Wieczór Wspomnień
„W J E S I E N N E J Z A D U M I E
o tych, którzy odeszli w mijającym roku”.

Zapraszamy do Pałacu Działyńskich - Stary Rynek 78 w Poznaniu,
w poniedziałek 23 października 2017 r., na godz. 19:00.


Zapraszamy Państwa na wystawę pt. „Herb Poznania w przestrzeni publicznej i nie tylko”, która jest owocem długoletniej kolekcjonerskiej pasji Pana Marka Knasieckiego - Członka Klubu Posnaniana, działającego w Towarzystwie Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. Klub Posnaniana, którego pomysłodawcą jest Pan Krzysztof Gmerek - Wiceprezes TMMP, stanowi platformę, pomocną w kultywowaniu tradycji poznańskich, tak przez Członków Towarzystwa, jak też przez niezrzeszonych w nim Poznańczyków - ludzi, którym bliskie są zagadnienia kultury i historii naszego Miasta. Celem, dla realizacji którego Klub Posnaniana TMMP powstał, jest zachowanie, oraz propagowanie, na możliwie jak najszerszą skalę, spuścizny kulturowej Poznania, utrwalonej w szeroko rozumianych posnanianach. Zorganizowana w gościnnych pomieszczeniach Archiwum Państwowego w Poznaniu przy ul. 23 Lutego 41/43 wystawa, jest jednym z punktów obchodów 95 – lecia powstania tego Towarzystwa (najstarszego tego typu towarzystwa w Poznaniu). Celem wystawy jest zaprezentowanie szerszej publiczności, nie tylko mieszkańcom Poznania, miejsc w przestrzeni publicznej oraz przedmiotów, na których eksponowany jest herb naszego Grodu. Większa część tej ekspozycji poświęcona jest prywatnej kolekcji Autora, jednakże dzięki Jego kontaktom przedstawione są także eksponaty z kolekcji wybitnego wielkopolskiego filatelisty Pana Bogdana Michalaka oraz własne przedmioty ze zbioru Archiwum Państwowego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. Wystawa dostępna będzie od dnia 9 czerwca 2017 r. Wstęp gratis.


Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wycieczce do Muzeum Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, 27.04.2017 r., godz. 17:00. Wystawa "Profesor Ireneusz Wierzejewski - rodzina, medycyna, Ojczyzna". 20 maja 2017 r. Noc Muzeów - ta sama wystawa, od godz. 17:00. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki do Muzeum UM w innym terminie - zgłoszenia na e-mail jknot@wp.pl Zapraszamy.


Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w wycieczce do Sali Tradycji KWP w Poznaniu, ul. Taborowa 22. Wycieczka odbędzie się w dniu 10 stycznia 2017 r., początek godz. 10:00. Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail kanoniczak@interia.pl, do dnia 5 stycznia. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń. Potwierdzenie udziału stanowić będzie e-mail zwrotny z informacją o zapisaniu na wycieczkę. Udział w wycieczce gratis. Zapraszamy.


Makiety Dawnego Poznania zapraszają na spotkanie z Twórcą Makiet, Członkiem Zarządu TMMP, Panem Krzysztofem Przybyłą. Szczegóły


Protokół Komisji Rewitalizacji TMMP. Szczegóły


Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zaprasza do wzięcia udziału w Konkursie Krasomówczym. Szczegóły

.doc


Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania zaprasza na otwarcie wystawy oraz na wręczenie nagród XVII Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Szczegóły


Mamy zaszczyt poinformować, iż 21 października 2014 r., podczas odbywającej się w Pałacu Prezydenckim Konferencji, zatytułowanej "Gdzie chcemy żyć – Krajobraz Polski", Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski, uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone dla ochrony ładu przestrzennego, krajobrazu i środowiska w naszym kraju. Wśród odznaczonych Złotym Krzyżem Zasługi znalazł się również długoletni Członek Zarządu naszego Towarzystwa, pracownik Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Pan dr inż. Jan Śmiełowski.

Panu Janowi Zarząd TMMP składa najserdeczniejsze gratulacje wraz z życzeniami dalszych sukcesów.

Zdjęcie z uroczystości

Zdjęcie z uroczystości


TMMP informuje, iż zadanie publiczne "Wiem coś więcej o Poznaniu" Cykl Warsztatów Turystyczno
-Historycznych dla Dzieci i Młodzieży -Edycja 2012 uzyskało akceptację Wydziału Oświaty UM
w Poznaniu i zostało uznane za wykonane.
 


Oferta kulturalna TMMP na styczeń 2013 r. 

Oferta kulturalna TMMP na luty 2013 r. 

Oferta kulturalna TMMP na marzec 2013 r. 

Oferta kulturalna TMMP na kwiecień 2013 r. 

Sobotnie przechadzki - styczeń 2013 r. 

Sobotnie przechadzki - luty 2013 r. 

Sobotnie przechadzki - marzec 2013 r. 

Oferta kulturalna TMMP na maj 2013 r. oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na czerwiec 2013 r. oraz sobotnie przechadzki

Sobotnie przechadzki - wrzesień 2013 r. 

Oferta kulturalna TMMP na październik 2013 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na listopad 2013 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na grudzień 2013 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na styczeń 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na luty 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na marzec 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na kwiecień 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na maj 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na czerwiec 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na październik 2014 oraz sobotnie przechadzki

Dwusetna rocznica urodzin Augusta Cieszkowskiego

oraz Zebranie Delegatów TMMP

Koncert Majowy

Msza Święta w intencji Ofiar I Wojny Światowej

Doktorancka Konferencja Naukowa

Broszura konferencyjna

Harmonogram konferencji

Harmonogram

Plakat

Sprawozdanie TMMP 2013-2014

Oferta kulturalna TMMP na listopad 2014 oraz sobotnie przechadzki

Oferta kulturalna TMMP na grudzień 2014 oraz sobotnie przechadzki

Jakiego Prezydenta potrzebuje Poznań? Głos Mateusza Hurysza

List powitalny Mateusza Hurysza i Jędrzeja Okszy-Płaczkowskiego do nowego Prezydenta Miasta Poznania i Jego Zastępców

TEMATYKA PRELEKCJI MARKA REZLERA w 2015 roku

TEMATYKA PRELEKCJI MARKA REZLERA w 2017 roku

Anne Frank Projekt: Poznań 2015

Anne Frank Projekt Patronat Prezydenta Miasta Poznania

 

Od 12 marca 2014 r. wznawia działalność KLUB 6 KONTYNENTÓW TMMP. Zajęcia odbywają się od godz.16:00 w Kole Przewodników PTTK Plac Kolegiacki 16 (ul. Za Bramką)

 

Wszystkich chętnych zapraszamy na wędrówkę na świeżym powietrzu Wielkopolskiego Parku Narodowego w dniu 22.02.2015r. Zaczynamy z małej pętli na Dębcu (od pętli tramwajowej za torami kolejowymi w lewo) o godzinie 8:15. 9:15 jesteśmy na terenie szpitala w Ludwikowie, przejdziemy obok leśniczówki, jeź. Skrzynka, zobaczymy z daleka ruiny zamku Klaudyny Potockiej, brzegiem jeź, góreckiego. Dojdziemy do dawnej stacji Osowa góra, skąd torami przejdziemy do Mosiny. Zbiórka 22.02.2015 godz. 8:00 Mała Pętla Dębiec, zakończenie ok. 14:00.w Poznaniu. Jeżeli ktoś chciałby istnieje możliwość pójścia na herbatę lub coś ciepłego i późniejszy odjazd. opłata za przewodnika 10 zł oraz koszty dojazdu. Jeżeli pójdzie powyżej 10 osób opłata za przewodnika 7 zł. Zapraszam przewodnik Marlena Adamczak.

 

Zapraszam chętnych na wędrówkę 12.04.2015r. w niedzielę tym razem po dziewiczych niegdyś terenach lasu wygórowanie nieco nazwanego Puszczą Zielonką, bo w istocie przypominającego puszczę . Rozpoczniemy od zwiedzania jednego z zabytkowych na szlaku kościołów drewnianych w Kicinie. Po drodze z Kicina na Łysą Górę Ruda Kicia. Zrobimy pętlę do Kicina i stamtąd udamy się na Dziewiczą Górę. Zaliczymy jeszcze odcinek Puszczy Zielonki z nowo powstałą osadą, przejście przez Czerwonak zakończymy w Akwenmarina nad Wartą. Powrót do Poznania przewidywany jest około 15:30. Zbiórka o 9:30 na rondzie Śródka, przy pętli, autobus 321 odjazd 9:50. Opłata za przejazd w strefach A i B + wieża bilet normalny 5 zł ulgowy 3 zł, + opłata za przewodnika 7 zł. Zapraszam przewodnik Marlena Adamczak

Uroczyste Walne Zebranie członków PTPN w setną rocznicę śmierci Arcybiskupa Edwarda Likowskiego, długoletniego i zasłużonego prezesa PTPN. Program.

 


Konkurs Krasomówczy TMMP "Nie tylko poznańskie koziołki" - 28.02.2014 r. Szczegóły


Istnieje możliwość odbycia bezpłatnych szkoleń, współfinansowanych przez UE w ramach EFS.

Szczegóły 


Informacja prasowa: "Legendy poznańskie" to bogaty, najpełniejszy wielkopolski zbiór legend i podań który zaprasza czytelników w niezwykłą podróż po bliskich i znajomych miejscach.

Czytaj więcej 

"Legendy poznańskie - okładka" 


TMMP informuje, iż zadanie publiczne "Wiem coś więcej o Poznaniu" Cykl Warsztatów Turystyczno
-Historycznych dla Dzieci i Młodzieży -Edycja 2010 uzyskało akceptację Wydziału Oświaty UM
w Poznaniu i zostało uznane za wykonane.
 


      Jak co roku, w Szkole Podstawowej nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego odbył się finał MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O POZNANIU DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH.

      W tym roku była to już XII edycja. W finale wzięło udział  6 poznańskich szkół podstawowych:

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Urszuli Ledóchowskiej(SSP 1),

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Erazma z Rotterdamu (SP 7),

Szkoła Podstawowa nr 78 im. prof. Wiktora Degi (SP 78),

Szkoła Podstawowa nr 80 im. Kornela Makuszyńskiego (SP80),

Szkoła Podstawowa nr 88 im. Poznańskich Koziołków (SP 88),

Szkoła Podstawowa nr 90 im. hr. Władysława Zamoyskiego (SP 90).

      Każda szkoła wystawiła trzyosobową reprezentację. Wszystkich przybyłych przywitał dyrektor SP 80 pan Tomasz Niedzielski, który życzył wszystkim drużynom udanej zabawy i znakomitych wyników. Przedstawił również skład Jury: p. Katarzyna Skrzypczak- metodyk edukacji wczesnoszkolnej, p. Magdalena Łagodzińska- współtwórczyni Międzyszkolnego Konkursu, p. Magdalena Maciejewska- również współtwórczyni Konkursu, p. Mariusz Polarczyk, wieloletni juror Konkursu - reprezentujący Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania, p. Tomasz Niedzielski- dyrektor SP 80. Nad całością czuwali nauczyciele: p. Kinga Dratwińska, p. Dorota Pietrzyk oraz p. Ewa Szczepańska.

      Uczestnicy musieli zmagać się z zawiłościami dotyczącymi historii Poznania m.in. w zakresie umiejętności rozpoznania budowli i pomników. Interesujące było zadanie o gwarze poznańskiej, którą posługuje się wielu Poznaniaków, co ciekawe i cieszy, ci młodsi również. W zadaniach drużyny wykazały się też znajomością dnia dzisiejszego z życia miasta. Rywalizacja była bardzo ostra, a emocji co niemiara. Dwie drużyny w przewidzianym, czasie zdobyły tyle samo punktów i musiała być dogrywka.

W rezultacie wyniki przedstawiały się następująco:

I miejsce: SSP nr 1 w składzie: Zuzanna Millert kl. II c , Kuba Borowiec kl. II b, Krzysztof Bąkowski kl. II a (szkolny opiekun Konkursu - p. Alina Marchewka),

II miejsce: SP nr 80 w składzie: Emilia Sawińska kl. II a, Karolina Gasińska kl. II a, Julia Gulik kl. II a (szkolny opiekun Konkursu - p. Dorota Pietrzyk),

III miejsce: SP nr 90 w składzie: Jacek Zawal kl. II a, Stanisław Böhm kl. II c, Wojciech Pruss kl. II b (szkolny opiekun Konkursu - p. Magdalena Bagrowska.

Kolejne miejsca zajęły drużyny z: SP nr 7 w składzie: Marta Hała kl. II b, Julia Kozłowska kl. II b, Krzysztofa Szulc kl. II b (szkolny opiekun Konkursu - p. Ewa Zellner), SP nr 78 w składzie: Marta Kubik kl. II c, Martyna Andrys kl. II a, Nina Kwapiszewska kl. II b (szkolny opiekun Konkursu – p. Ewa Perek), SP nr 88 w składzie: Karol Piotrowski kl. II a, Miłosz Rekiel kl. II a, Jakub Szot kl. II b (szkolny opiekun Konkursu – p. Zofia Hadyńska).

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Dodatkowo - dwie pierwsze drużyny – otrzymały pamiątkowe nagrody ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Sponsorami nagród i poczęstunku byli: p. Beata Stachowiak, Rada Rodziców SP 80, Ogród Botaniczny w Poznaniu oraz Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu.

      Drugą atrakcją w tym dniu było zaproszenie publiczności zgromadzonej w auli SP 80 do obejrzenia przedstawienia pt. "Moje miasto" w wykonaniu uczennic klasy 6b, tworzących Szkolną Scenę Prezentacji (pod opieką p. Agaty Kułakowskiej i p. Ewy Iwaszkiewicz).

      Wśród radości i uśmiechów zakończenie tegorocznych zmagań ogłosił gospodarz Konkursu p. dyrektor Tomasz Niedzielski. Oprac. Mariusz Polarczyk

 

Zapraszamy do obejrzenia dyplomów 

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB