Cyryl Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Profil Chóru

Strona Chóru      Chór im. St. Moniuszki      Kontakt z Chórem      Profil Chóru

Repertuar

Swą działalność programową chór opiera na kształceniu młodych i dorosłych osób ze zdolnościami śpiewaczymi oraz muzycznymi, co w efekcie owocuje koncertowaniem w Poznaniu, Polsce i poza granicami państwa.

Chór bierze udział w imprezach m.in. organizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, którego członkiem jest od 1920 roku. Chór obsługuje od strony artystycznej ważne uroczystości miasta Poznania. Ponadto jest członkiem zbiorowym Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

Dyrygenci.     Przez lata działalności zmieniali się dyrygenci chóru. Wśród najbardziej zasłużonych znajdują się: Wacław Wilkosz, Stanisław Wiechowicz, Stefan Stuligrosz, Mieczysław Dondajewski oraz Antoni Grochowalski.
Od 1999 roku kierownikiem artystycznym jest absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie oraz student Berklee College of Music in Boston -Wojciech Stec.

Sukcesy chóru.     Za swoje osiągnięcia chór otrzymał wiele wyróżnień. Do najcenniejszych z nich należą: Nagroda II Stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Złota Odznaka z Laurem PZCHiO oraz medal PZCHiO, przyznany za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego przez Zarząd Główny w Warszawie.

Repertuar.     Od początku swego istnienia zespół stawiał sobie ambitne zadania artystyczne. W ciągu ponad 90 -letniej historii oprócz utworów a'capella, chór wykonywał także duże formy muzyczne z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych z Poznania, Olsztyna, Koszalina i Getyngi. Obecnie chórzyści sięgają do muzyki klasycznej, zarówno do utworów dawnych jak i współczesnych.

Skład chóru.     Obecnie chór zrzesza 40 członków, a w przyszłości planowany jest zespół 100 -osobowy, tak aby możliwym stało się wykonanie dzieła oratoryjnego z orkiestrą i solistami.

Oferujemy:     Chór może organizować imprezy, koncerty na zamówienie gmin, instytucji, organizacji społecznych; może również organizować wycieczki po Poznaniu, połączone z koncertem w Domu Muzyki. Natomiast dla nowych członków zespołu oferuje naukę śpiewu, dykcji, emisji głosu oraz udział w licznych koncertach w kraju i za granicą.

Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania