spacer.png, 0 kB

Menu

START
Szukaj
Deklaracja Członkowska TMMP
Nasz Patron
Wiem coś więcej o Poznaniu!
Hymn TMMP
Prelekcje Doktora Rezlera 2024
Bractwo Młodych Miłośników Starych Miast
Informacje
Konkursy TMMP
Archiwum
Władze
Honorowi Członkowie
Prezesi TMMP
Statut
Rys historyczny
Wspomnienia o Tych, którzy odeszli
Chór im. Stanisława Moniuszki
Sekcja Folkloru
Księga Gości
Galeria
Dzieje Grodu Przemysła
Wystawa Jubileuszowa
Poznań zachowany w kadrze
Zaduszki AD 2023
Wyznania w Poznaniu
Klub Posnaniana
Zielony Poznań
Twój fyrtel
Znalezione w literaturze
Piszemy o Poznaniu
O nas w mediach
Przechadzka śladami Wiktora Degi
Uśmiechnięci poznaniacy

Logowanie


Nie pamiętasz hasła?
Konto? Zarejestruj się!

Logo TMMP

Logo TMMP

Prezydent C. Ratajski

Prezydent Cyryl Ratajski

Herb Miasta Poznania

Herb Miasta Poznania

Tłok pieczętny

Tłok pieczętny

Statystyki

Użytkowników: 41
Artykułów: 267
Adresów: 40
Odwiedzających: 1339463

Sonda

Jak oceniasz obecną kadencję władz naszego miasta?
 
Co uważasz za największy problem w naszym mieście:
 

Gościmy


spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
START arrow Galeria arrow Przechadzka po Starym Rynku
Przechadzka po Starym Rynku Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Ewa Wieczorek   


Przechadzka po Starym Rynku.

 Przechadzka 09. 2008
      We wrześniu 2008 roku najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu zostali zaproszeni przez Kierownika Biura TMMP - mgr Barbarę Polarczyk na przechadzkę po Starym Rynku. Dzieci obejrzały Ratusz od strony wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem wizerunku królów z dynastii Jagiellonów od Władysława II Jagiełły i Jadwigi Andegaweńskiej po Zygmunta II Augusta oraz wieżyczki z zegarem połączonym z mechanizmem koziołków. Spośród dzieci zostały wybrane cztery grupy, które pod opieką rodziców dokonały pomiaru długości każdego boku rynku za pomocą metrowych kijków. Pomiar Starego Rynku był dla dzieci prawdziwym wyzwaniem. Zmierzone długości boków miały ok. 140-141 m. Bez trudu uczniowie zauważyli, że plac Starego Rynku ma kształt kwadratu.


     

          Niezwykłe zainteresowanie dzieci wzbudził Pręgierz, postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem. Ze niedowierzaniem słuchały o wykonywaniu kary chłosty oraz obcinaniu uszu, palców czy ręki. W czasie spaceru pani Basia opowiedziała dzieciom o Domkach budniczych i Studzience Bamberki.

 

         Wiele ciekawostek uczniowie dowiedzieli się o Pałacu Działyńskich. Dzieci dziwiły się, że do wnętrza budowli prowadzą dwie bramy, przez które dawniej wjeżdżały powozy konne. Zagadką dla nich była figura ptaka – pelikana nad attyką pałacu. Pani przewodnik zaprowadziła uczniów także do najpiękniejszego pomieszczenia pałacu - do Sali Czerwonej. Dzieci dowiedziały się, że nazwa sali pochodzi od koloru ścian. Podziwiały posągi przedstawiające Władysława Łokietka z Kazimierzem Wielkim oraz Władysława Jagiełłę z bratem Witoldem. Niektórzy z wycieczkowiczów pierwszy raz oglądali takie posągi.

           

       Przed godziną dwunastą dzieci wróciły pod ratuszową wieżę, wysłuchały hejnał Poznania w wykonaniu trębacza i obejrzały trykające się koziołki. Pani Barbara Polarczyk wspaniale przeprowadziła lekcję historii dla sześciolatków, którym nie jest łatwo przekazać w sposób komunikatywny wiedzę historyczną. Uczniowie zapamiętali wiele informacji z wycieczki, a w następnym dniu wykonali plakat pt.”Kamieniczki”. Pani przewodnik zaprosiła dzieci do dalszego zwiedzania Starówki, którego tematem będą wnętrza Ratusza: Sala Renesansowa, Sala Królewska i Sala Sądowa. 

     

 
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB