1 Styczeń

2 Styczeń

1859 -

    Zaczął wychodzić w Poznaniu "Dziennik Poznański". W dziejach prasy wielkopolskiej był on zjawiskiem wyjątkowym. Mimo kilkakrotnej zmiany orientacji politycznej, zawsze cechował go wysoki poziom. Początkowo "Dziennik" był organem liberalnego ziemiaństwa, później przeszedł na pozycje konserwatywne, a w okresie międzywojennym zbliżony był do obozu sanacyjnego. W pierwszych latach kierowali nim Władysław Bentkowski, Hipolit Cegielski i Józef Jagielski. Duże zasługi dla jego rozwoju w okresie zaborczym położył jego wieloletni redaktor naczelny Franciszek Dobrowolski, jeden z najpopularniejszych ludzi miasta. "Dziennik Poznański" ukazywał się do chwili wkroczenia hitlerowców w 1939 r.


1871 -

    Ukazał się "Tygodnik Wielkopolski - naukowy, literacki i artystyczny" pod redakcją uczestnika Powstania Styczniowego Edmunda Calliera. Wokół "Tygodnika" skupiła się młoda, postępowa inteligencja, m. in. publicysta Władysław Olendzki, poeci Władysław Bełza i Ordon. Współpracownikami "Tygodnika" byli wybitni uczeni i pisarze, np. Eliza Orzeszkowa, Wincenty Pol, Wojciech Kętrzyński, Walerian Przyborowski czy Karol Libelt. "Tygodnik" opowiadał się za tendencjami liberalnymi i pozytywistycznymi. Ostro występował przeciw ultramontanom, tzn. skrajnie klerykalnemu prądowi politycznemu. Olendzki pisał: "Strzeżmy się wszystkich, którzy mają ojczyznę nie w Polsce, lecz w Rzymie". "Tygodnik" należał również do gorących propagatorów teorii Darwina. świetny początkowo rozwój pisma zahamowany został nasilającą się polityką germanizacyjną, atakami żywiołów klerykalno -konserwatywnych oraz zmianą naczelnego redaktora. Funkcję tę objął na początku roku 1874 zachowawczo nastrojony Władysław Chotomski. Splot tak niefortunnych okoliczności spowodował upadek "Tygodnika" we wrześniu 1874 roku.


1872 -

    Ukazał się w Poznaniu pierwszy numer nowego dziennika o nazwie "Kurier Poznański". Pismo powołane zostało do życia przez grupę konserwatywno -klerykalnego ziemiaństwa jako przeciwwaga liberalnego "Dziennika Poznańskiego". Człowiekiem, który nadał mu wyraźny kierunek zachowawczo -klerykalny, był ks. Antoni Kantecki, wybitny publicysta, wieloletni redaktor "Kuriera". Pismo to cieszyło się popularnością w okresie kulturkampfu, kiedy trwała walka państwa z kościołem i narodowością polską. Gdy ustały zmagania z kościołem "Kurier" tracił stopniowo wpływy, tym bardziej, że zaczął głosić hasła współpracy z rządem. W roku 1906 przeszedł w ręce Narodowej Demokracji, która nadała mu inny kierunek. Wychodził do września roku 1939, będąc jednym z czołowych organów endecji w Polsce międzywojennej.


1904 -

    W Sebastianowie przyszedł na świat Antoni Baraniak, późniejszy Metropolita Archidiecezji Poznańskiej. (więcej na Jego temat)

1823 -

    Powstała w Poznaniu Szkoła Rzemieślnicza. Uczęszczała do niej młodzież od trzynastego roku życia. Lekcje odbywały się w godzinach od 16 do 18. Wykładano geometrię, rachunki, mechanikę i chemię. Zajęcia prowadzone były w języku niemieckim, co poważnie ograniczało liczbę młodzieży pobierającej naukę w tej szkole.

Kalendarium

Strona główna